« شعبان، فرصت عاشقی »

« شعبان، فرصت عاشقی »

 

آیات اخلاق در سیمای حسینی در دو بخش، حسین(ع) آتش عشق خدا، حسین(ع)؛ فرزند ابراهیم، ارتباط حضرت مهدی(عج) با امام حسین(ع)، سکولاریسم از منظر امام حسین(ع)، مزار امام حسین(ع) از آغازین روز، حماسه آفرینان دلاور، مجموعه تصاویر امام حسین(ع)، کارت پستال امام حسین(ع) و میلاد امام حسین علیه السلام بخش های مختلف ویژه نامه «امام حسین (ع)» را تشکیل می دهد.

 

در بخش «آیات اخلاق در سیمای حسینی» آمده است: «امام حسین علیه السلام نمونه متعالی و کامل رضا و تسلیم است و در رفتار و گفتارش، رضایت و تسلیم حق موج می زند. امام صادق علیه السلام سوره «والفجر» را سوره حسین می نامد، زیرا که او جلوه تام و تمام این آیه است که می فرماید: «یا ایتها النفس المطمئنه ارجعی الی ربک راضیة مرضیة» آن حضرت همان روح آرامش یافته در سایه یاد خداست که فرمود: «الابذکر الله تطمئن القلوب» و در حالی به سوی ملکوت اعلی پرکشید که رضایت و تسلیم خویش را با همه وجود به اثبات رساند.»

 

در بخش «حسین آتش عشق خدا» می خوانیم: «پس از آن که جناب حسین بن علی سلام الله علیه پیروز و سربلند از میدان عشق و شهادت بیرون آمد و همه هستی خویش را در پای دلدارش ریخت، خدای سبحان به جناب ایشان امتیازاتی داد که به هیچ کدام از ائمه معصومین علیهم السلام چنین ویژگی هایی داده نشده است.»

 

«یکی از چندین امتیاز ویژه امام حسین علیه السلام این است که همه کارهای مربوط به مولایمان حضرت سیدالشهدا علیه السلام با سرعت انجام می گیرد. سرعت منحصربه فرد حضرت امام حسین علیه السلام در چندین محور قابل توضیح و بررسی است، سرعت در عالم تکوین؛ سرعت در عالم تشریع؛ سرعت در آفرینش و سرعت در آشتی دادن بندگان فراری با خدای سبحان و غیره.»

 

آموزگار فتوت و مردانگی، مقام عباس علیه السلام، اسوه برادری، کودکی و نوجوانی ابوالفضل(ع)، چگونه زیستن و فاتح حقیقی، جانبازان؛ رهبران نهضت، اسوه ایثار، مجموعه تصاویر حضرت ابوالفضل(ع)، کارت پستال حضرت ابوالفضل(ع)، میلاد حضرت عباس علیه السلام، ابوالفضل در عاشورا از جهاد تا تعهد عناوین اصلی ویژه نامه «حضرت ابوالفضل(ع)» است.

 

در بخش «آموزگار فتوت و مردانگی» چنین می خوانیم: «ولادت نخستین فرزند ام البنین، در روز چهارم شعبان سال 26 هجری در مدینه بود. تولد عباس، خانه علی و دل مولا را روشن و سرشار از امید ساخت، چون حضرت می دیدند در کربلایی که در پیش است، این فرزند، پرچمدار و جان نثار آن فرزندش خواهد بود و عباس علی، فدای حسینِ فاطمه خواهد شد.»

 

«وقتی به دنیا آمد حضرت علی(ع) در گوش او اذان و اقامه گفت، نام خدا و رسول را بر گوش او خواند و او را با توحید و رسالت و دین، پیوند داد و نام او را عباس نهاد. در روز هفتم تولدش طبق رسم و سنت اسلامی گوسفندی را به عنوانِ عقیقه ذبح کردند و گوشت آن را به فقرا صدقه دادند.»

 

در ادامه آمده است: «آن حضرت، گاهی قنداقه عباس خردسال را در آغوش می گرفت و آستینِ دست های کوچک او را بالا می زد و بر بازوان او بوسه می زد و اشک می ریخت. روزی مادرش ام البنین که شاهد این صحنه بود، سبب گریه امام را پرسید. حضرت فرمود: این دست ها در راه کمک و نصرت برادرش حسین، قطع خواهد شد، گریه من برای آن روز است...»

 

اخلاق در سیره امام سجاد(ع)، به کارگیری دعا برای انقلاب سازی، انسان و خدا در دعای امام سجاد(ع)، نقش امام سجاد(ع) در ابلاغ پیام کربلا، راوی سجاده های خونین، امام سجاد(ع) و ماجرای کربلا، پیشوای هدایت و سرچشمه معرفت، مجموعه تصاویر امام سجاد(ع)، کارت پستال امام سجاد(ع)، میلاد امام سجاد علیه السلام و شخصیت امام سجاد علیه السلام بخش های اصلی این ویژه نامه هستند.

 

در بخش «اخلاق در سیره امام سجاد(ع)» چنین آورده شده است: «آموزه های وحیانی قرآن را می توان به سه بخش اصلی دسته بندی کرد. بخشی که به حوزه های شناختی و معرفتی و بینشی مربوط است و بخشی که به حوزه های حقوقی تعلق می گیرد و بخشی که به اصول اخلاقی توجه می دهد.»

 

«کلام امامان(ع) و سیره علمی و عملی آنان دربردارنده همه این بخش هاست ولی آن چه در کلام امام سجاد و سیره عملی آن امان همام(ع) به صورت شاخص نمود دارد حوزه های حقوقی و اخلاقی است. حوزه حقوقی بخشی قابل توجه از کلمات آن حضرت را در بر می گیرد و آن حضرت در جای جای کلمات و سخنان خویش می کوشد تا به بیان حقوق هر یک از افراد در حوزه رفتارهای اجتماعی بپردازد تا اشخاص بتوانند با بهره گیری از آن ها رفتارهای جمعی خویش را سامان دهند ...»

 

حوزه دات نت/

JoomShaper